Bugun...


Yazgülü Kayıkçı

facebook-paylas
İÇ SESİM ‘’DENGELER DEĞİŞİYOR SIKI TUTUNUN’’
Tarih: 28-10-2021 02:02:00 Güncelleme: 28-10-2021 02:02:00


En fazla ve düşünceli halde kıymetini anlamımız gereken süreç vakittir. Yaşadığımız çağda zamanın yetmediğini söyleyeneler, vaktin nasıl değerlendirilmesinin farkında olamayanlardır.

 

Biz insanlar, dünden bugüne gelişime, yenilenmeye, dönüşmeye hep korkarak yaklaşmışız. Son zamanlarda en çok gördüğüm, duyduğum ve hissettiğim yaşantılar bunlar. Ekonomin, insan üzerinde ki psikolojisini, değişime kapalı bir döngünün içinde, geçim şartlarının gün geçmeden kaygılı bir yaşama itildiğini görüyoruz. Tıpkı geçenlerde rastladığım bir babanın mahcup bakışlarında gizlenen üzüntü gibiydi. Öyle dokunaklıydı ki. Hastaydı lakin çalışmak zorunda olduğu her halinden belliydi. Çocuklarını okutmak, karınlarını doyurmak, ihtiyaçlarını gidermenin zorluklarını anlatan bir off çekişinde anlamamak mümkün değildi. ‘’Emekliyim aldığım maaş belli ev kira, hayat pahalı, düzen acımasız’’ diye söylendi. Bu durum günümüz Türkiye’sinde çok şaşılacak bir durum değildi. Çünkü sokakta, kürsüde, Tv de, konuşan siyasilerde aynı şeyi vurgulayıp duruyorlardı. Peki Çözüm neydi? Dönüşüm, değişim, yenilenmek, ne yapmak gerekirdi?

 

….

Şu günlerde, asıl olan nasıl bir sistem de, yaşamak istediğimizde gizliydi. Yolsuzluk ve yozlaşmış haberin gündeminde, garibanın, işçinin, öğrencinin, yetimin çilesini duymayanların, görmeyenlerin kavgasında güçlü kalmak ise, kıran kırana savaşanların mücadelesini anlatıyordu. Benim de siyasi karmaşaların arasında kaldığım bir döneme denk gelmem pek rastlanmazdı ama kişisel dönüşümümde iç sesim, ‘’Dengeler değişiyor sıkı tutun’’ diye söyleniyordu. Yönetimini bilmediğim bir süreç değildi ama çok fazla kafa sesi duymanın, bir denge sorunu olduğunun sinyallerini veriyordu. Tamamen bakma görmek arasında ki, ince çizgide, eleştirinin dozunu kaçıranlar, sadece kendi konumunu korumak adına, üslup değiştirip, kendince sorumluluk duyduğu yaşam şartlarına, kendilerini kurban ediyorlardı. Peki buna değer miydi ?

 

Mesela çağın krizlerinden, Küresel enflasyon gelişmelerinde yeni bir dünya hayal etmek mümkün mü? Sismatik hareket edenler amaçlarına ulaştılar mı? Ben çıkamadım işin içinden, çünkü en basitinden gidişatı özetlemek gerekirse ‘’ İnsanoğlu fırsat eşitliği yaşasın’’ kimse bir kuru ekmeğe muhtaç olmasın, bebekler süt içmeden uyumasın, çocuklar eşit okusun, anneler ağlamasın, babalar  mahcup olasın, emeklinin yüzü gülsün, öğrenciler yurtsuz kalmasın, siyaset temiz olsun, zengin, fakire destek olsun, kadınlar ölmesin, kızlar okusun, yetimin boynu bükük kalmasın, işsize iş bulunsun, kimse evsiz barksız kalmasın, sağlık çalışanlarına mobing uygulanmasın, Dünya’yı kadınlar yönetsin, herkes birbirini sevsin, inanç sömürüsü bitsin, işçi hakkını alsın, köylü halkı, çiftçi feraha ersin,  esnaf kan ağlamasın, ev sahipleri zam yapmasın, engellilerin umudu hep olsun, SMA bebekleri yaşasın, savaşlar bitsin, insanlar gülsün, hep bir arada, iyi olan ne varsa insanca yaşansın artık…

 

Temennilerimi evrene mesaj olarak yolladığıma göre, Gazetemizin 2. Yaşı için arayan soran herkese teşekkürlerimi sunuyorum. 2 Yaka Haber Gazetesi 2 Yaşında www.2yakahaber.com haber sitemiz ise 5 yaşında J Emek veren, değer katan herkese helal olsun…

 

 

Sevgilerimle

Yazgülü Kayıkçı

 Bu yazı 1669 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI