Bugun...


Nalan Pehlivan

facebook-paylas
Dizi Seyretmenin Olumsuz Yönleri
Tarih: 28-10-2021 02:02:00 Güncelleme: 28-10-2021 02:02:00


 

         Anılarda kaldı,  “evdeyseniz  akşama size çaya geleceğiz “ sözleri..

 

 Ne güzel günlerdi cidden, hatırlıyorum da akrabalar akşamları gelirdi veya bizler giderdik büyükler bir yerde  çocuklar ayrı yerde oturur  çaylar içilir, sohbetler  edilir,  mısırlar patlatılırdı. Birde sıkça elektrikler  kesilirdi, lüks vardı küçük tüpe takar etrafında toplanır samimi içten sohbetler edilirdi….

 

Geride kaldı hepsi bunların maalesef. Sohbetlerin  yerini yazışmalar, insanların yerini bilgisayarlar, cep telefonları ,televizyonlar  aldı…    

Diğerleri şimdilik bir yana da televizyon da oynanan dizilerin, dizi seyretmenin olumsuz yönleri  konusuna değinmek istiyorum.

 

Birkaç başlık altında dizi seyretmenin olumsuz yönleri konusunu toplamaya çalışacağım:

 

Kadınlar üzerinde etkileri ;  Toplum yapısı itibarı ile erkeklerimiz, kadınlara karşı sevgilerini pek dile getirmezler, seni seviyorum kelimesi ancak bazı durumlarda nadiren kullanılır, buna rağmen  dizilerde ki  jön  karakterleri olmayacak şekilde  son derece nazik sevecen, bir kabahat yaptığında , yaptığından  bin pişman , bin bir özür dilemesini bilen,  pahalı hediyeler alan, sevdiğine kul köle olan, gözü başka kimseyi görmeyen, sadık, güvenilir tiplerdir… kadınlarımız  bunları seyrettikçe,  eşlerinden de böyle davranmalarını bekliyorlar, olması gereken buymuş diyerek  eşlerinde de  aynı davranışları bekliyorlar.. karşılık göremeyince de  benim neyim eksik diye düşüncelere kapılıp tartışmalara sebep oluyorlar..  Dolayısıyla Karı koca arasında gerginlikler oluşuyor ve büyüyerek devam ediyor.

 

Genç kızlar üzerinde etkileri;  Yine güncel dizilerde yer alan fakir genç kız, zengin son derece yakışıklı, mevkii sahibi sosyete de  tanınmış patronu aşık oluyor  Üstelik  kız ret ettikçe, erkek karşısında daha da küçülüyor ve aşkı için fedakarlık yapıyor vs vs.

 

 Tabii bunlar tamamen gerçek dışı arkadaşlıklar,  güncel hayatta böyle bir şeyin olması imkansıza yakın..” genç kızlarımız da bu dizilere umut bağlayıp kendilerini o karakterlerin  yerlerine koyuyorlar ve hayatı yaşayıp gereksiz beklentiye giriyorlar…sonuç hüsran, psikolojik travma ve terk edilme…

 

Erkekler üzerinde etkileri;  Yine dizi filmlerin de evlilik dışı ilişkiler o kadar çok işlenmeye başladı ki, hatta bazı kadınlarımız  seyrettikleri dizide  aldatılan eşi değil de , sevgiliyi destekleyenleri bile görebiliriz,  acaba eşi onu aldatsa aynı mantığı kendin de yürütecek mi ?… sonuçta bu tür konular da erkeklerin eşlerini aldatmanın normal olduğu hatta çocuk bile yapabileceğine ve tüm bunların olağan olduğu düşüncesini oluşturuyor maalesef!

 

Toplum üzerindeki etkileri ;   “Ayıp “ kelimesi ortadan kalktı, anormal olan ilişkiler normalleşti,

 

Zina kelimesi   aşka  dönüştü, yasak ilişki sonrası meydana gelen çocuk, aşkın meyvesi oldu!!! Toplumda namus kavramı değişti, değer yargıları yıkıldı. Daha da acı durum tüm bu olanlara Modernleşme gözü ile bakılmaya başlandı.

 

 

Toplum olarak bu dizi bağımlılığını acilen üzerimizden atmamız ve bu konuda bilinçlenmemiz gerekiyor.  Dizi izlemlerine son verip ya da daha seçici davranarak, aile yapımıza uygun dizileri seçerek

 

İzlememiz gerekiyor, evde  akşamları   tv başında değil de kitap okuyarak sohbetler yaparak çocuklarımıza da örnek teşkil ederek geçirmemiz gerekiyor.  Aksi takdirde toplum olarak uçuruma doğru gideceğiz.

 

 Tüm bunlara dur demenin vakti geldi artık.  Evde düzenler bozuldu beklentiler değişti, geç kızlar okumadan, çaba  göstermeden zengin yakışıklı  koca bulma umutları ile doldu.. zarar ve ziyanlar baş göstermeye başladı bile.

 

dizi seyretmenin olumsuz yönleri  konusunda  farkındalık  yaratıp önce evimizde, sonra komşumuzda, sonra çevremizi uyaralım.. ve bunların gerçek değil tamamen masal ötesi olduğunu aklımızdan çıkarmayıp daha bilinçli bireyler olmamız dileklerimle.

 Bu yazı 1172 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI